Ото Толнаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ото Толнаи (унгарски: Tolnai Ottó), (1940, Кањижа -) е современ југословенски и унгарски писател.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ото Толнаи е роден во 1940 година во Кањижа, во српската покраина Војводина. Студирал филозофија на универзитетите во Нови Сад и во Загреб. Од 1969 година бил главен уредник на списанието за култура "Új Szimposion", а од 1992 година на списанието "Ex Szimposion". Толнаи бил последниот претседател на Друштвото на писателите на Југославија.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Делата на Толнаи се преведени на српски, полски, словенечки и германски јазик. Исто така, неговиот расказ "Единаесетгодишната невеста" е објавен на македонски јазик во 2009 година како дел на антологијата на унгарскиот краток расказ "Сецирање на живо", во издание на издавачката куќа "Темплум".[2]

Негови поважни дела се:[3]

 • Галебовите градни коски (песни), 1963 година
 • Главата на ѓаволот (роман за млади), 1970 година
 • Гогољевата смрт (раскази), 1972 година
 • Имре Шафрањ (монографија), 1978 година
 • Цветната улица 3 (роман), 1983 година
 • Рокококо (песни за деца), 1986 година
 • Книга од проза (кратки раскази), 1987 година
 • Топчиња правила: книга со нова проза (кратки раскази), 1994 година
 • Балканскиот ловор (песни), 2001 година
 • Прапрабаба од гангстерски филм од Ротердам (роман во поезија), 2006 година


Признанија[уреди | уреди извор]

Толнаи е добитник на повеќе награди, како што се:[4]


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 232.
 2. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009.
 3. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 232.
 4. Сецирање на живо - Антологија на унгарскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2009, стр. 231-232.