Ото Ројтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ото Ројтер

Ото Рејтер (роден како Ото Пфиценројтер на 24 април 1870 во Гарделеген, Германија – починал на 3 март 1931 година во Диселдорф, Германија) бил германски комичар и пејач.

Роден во сиромашно католичко семејство, Ројтер учел во католичкото училиште во Гарделеген и потоа бил обучен да може да работи како асистент на некој продавачот. По завршувањето на школувањето, се преселил во Берлин и се вклучил во театарот и почнал да работи како комичар. Подоцна се преселил во Карлсруе и станал дел од трупа на тавернарски пејачи и комичари.