Ото Ребула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ото Ребула
Лични податоци
НационалностСрбин
Роден(а)14 август 1921(1921-08-14)
Бања Лука, Југославија
Починал(а)11 јули 2001(2001-07-11) (возр. 79)
Белград, Србија
Спорт
СпортАтлетика
ДисциплиниДесетобој
КлубАК Партизан

Ото Ребула (Бања Лука, 14 август 1921Белград, 11 јули 2001) бил српски и југословенски атлетичар. Се натпреварувал во десетобој за мажи на Летните олимписки игри 1948 година во Лондон и 1952 година во Хелсинки, на кои ја претставувал Југославија. Го носел знамето на Југославија на свеченото отворање на Летните олимписки игри во Хелсинки.[1]

Резултати на Олимпијските игри[уреди | уреди извор]

Година Старост Град Спорт Дисциплина Репрезентација Пласман
1948 26 Лондон Атлетика Десетобој за мажи Југославија без пласман[2]
1952 30 Хелсинки Атлетика Десетобој за мажи Југославија 15[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vladan (14 мај 2018). „Crnogorski sportisti na Olimpijskim igrama u Helsinkiju 1952“. Reprezentacija.me (англиски). Посетено на 14 ноември 2018.
  2. „OI u Londonu: Počelo je srebrima ... | SPORTSKA KUPUSARA“. www.strategija.org (англиски). Посетено на 14 ноември 2018.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име automatski generisano1.