Ото Лудвиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ото Лудвиг.

Ото Лудвиг (германски: Otto Ludwig, 11 февруари 1813 - 25 февруари 1865 ) бил германски писател. Теоретичар на драми, кој постигнал помалку успех со неговите комедии („Наследни шумар“, 1850, „Макадејци“, 1851) а повеќе со „Хешерешај“ (1855), а особено со реалистичната психолошка новела „Меѓу небо во земја“ (1856).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Otto Ludwig“. NNDB. Посетено на 21 јануари 2019.

Литература[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]