Отомански бакарец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отомански бакарец
The Macrolepidoptera of the world (Taf. 76) (8145299572).jpg
Lycaena ottomanus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Lycaena
Вид: L. ottomanus
Биномен назив
Lycaena ottomanus
(Lefèbvre, 1830)

Отоманскиот бакарец (Lycaena ottomanus) е пепрутка од семејството на Синци, вид Бакарци. Пеперугата ја има и во Македонија.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Оваа пеперуга ја има на Балканскиот Полуостров и Мала Азија, поточно од Босна и Херцеговина па сè до Турција. Оваа пеперуга сака шумски предели и диви тревни површини.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа пеперуга е слична со огнениот бакарец. Пепругата е воглавно кафеавкасто-портокалова. Мажјаците имаат изразена опашка. Покрај рабовите на крилјата има црна бордура. Долните страни на крилјата се различни. Имаат или сивкаста боја, а кај вторите генерации може да биде и жолтеникава. На горните страни може да има и црни дамки.Оваа пеперуга е доста честа на Балканот, а лета од мај до јуни.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren)

Литература[уреди | уреди извор]

  • Van Swaay, C.A.M. & Warren, M.S. (2000). Lycaena ottomana. The IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2000: e.T39486A10228760. doi:10.2305/IUCN.UK.2000.RLTS.T39486A10228760.en. Посетено на 21 December 2017.

Поврзано[уреди | уреди извор]