Отоманска еребија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Erebia ottomana
The Macrolepidoptera of the world (Taf. 37) (8145249879).jpg
Erebia ottomana in Seitz 37 i
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Шаренци
Род: Erebia
Вид: E. ottomana
Биномен назив
Erebia ottomana
Herrich-Schäffer , 1847 [1]

Отоманската еребија (Erebia ottomana) е мала пеперутка од видот на шарени пеперутки. Живее на Балканот, Мала Азија и Кавказот.

Опис[уреди | уреди извор]

Отоманската еребија е во основа темнокафена на горната страна на крилјата. Покрај самите рабови на крилјата има портокалови дамки, во кои има црни точки со бели зеници. Големината и бројот на точките варира. Во средишниот дел на крилјата има нијанси на зеленкасто-сива боја. Живее на Балканот и Ерменија..[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Herrich-Schäffer, [1847] Systematische Bearbeitung der Schmetterlinge von Europa, zugleich als Text, Revision und Supplement zu J. Hübner's Sammlung europäischer Schmetterlinge
  2. Seitz, A. ed. Band 1: Abt. 1, Die Großschmetterlinge des palaearktischen Faunengebietes, Die palaearktischen Tagfalter, 1909, 379 Seiten, mit 89 kolorierten Tafeln (3470 Figuren) Оваа статија содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.