Отворање со три коња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отворање со три коња
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 црн топ
c8 црн ловец
d8 црн дама
e8 црн крал
f8 црн ловец
g8 црн коњ
h8 црн топ
a7 црн пешак
b7 црн пешак
c7 црн пешак
d7 црн пешак
f7 црн пешак
g7 црн пешак
h7 црн пешак
c6 црн коњ
e5 црн пешак
e4 бел пешак
c3 бел коњ
f3 бел коњ
a2 бел пешак
b2 бел пешак
c2 бел пешак
d2 бел пешак
f2 бел пешак
g2 бел пешак
h2 бел пешак
a1 бел топ
c1 бел ловец
d1 бел дама
e1 бел крал
f1 бел ловец
h1 бел топ
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Потези 1.e4 е5 2.Sf3 Sc6 3.Sc3
ЕШО C46
Предотворање Отворено отворање
На Chess Games

Отворање со три коња е шаховско отворање кое настанува со потезите:

1. e4 e5
2. Sf3 Sc6
3. Sc3

Во ова отворање, црниот одбира да ја наруши симетријата, со цедл да го избегне Отворањето со четири коња коешто најчесто заврпува со реми, а настанува по 3...Sf6. По обидите 3...d6 или 3...Le7, Белиот може да одигра 4.d4 оставајќи го црниот во тесна позиција која наликува на позиција настаната од Филидоровата одбрана. Ако црниот одигра 3...Lc5, тогаш белиот може со пешачка вилушка да го отстрани crniot е-пешак (3...Lc5 4.Sxe5 Sxe5 5.d4 Ld6 6.dxe5 Lxe5). Турнирските партии покажуваат дека оваа линија му дава поголеми шанси на белиот, па црниот обично игра 3...Lb4 или 3...g6. Партијата би продолжила со 3...Lb4 4.Sd5 или 3...g6 4.d4 exd4.

Исто така, познати се и Винаверова одбрана или Готска одбрана: 3... f5!?. Потегот 4. Lb5 води до трансформација во Шилемановата варијанта во Шпанска партија. Треба да се забележи дека белиот сигурно нема да одигра 4. exf5, поради потегот 4... d5.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Рејмонд Кин, Гари Каспаров (1989, 1994). шаховски отворања Батсфорд 2. B.T. Batsford Ltd. ISBN 0-8050-3409-9. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)