Осумнаесетта кавадаречка македонска ударна бригада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осумнаесетта кавадаречка македонска ударна бригада
Активна18 септември 1944
ЗемјаМакедонија
Видбригада
БиткиЗавршни операции за ослободување на Македонија

Осумнаесетта кавадаречка ударна бригада — бригада на НОБ во Македонија.[1]

Историјат[уреди | уреди извор]

Оваа бригада била формирана на 18 септември 1944 година. Бригадата била основана во селото Дабниште, Тиквешко. Во составот на оваа бригада влегле борци и старешини од Осумнаесеттата дополнителна македонска ударна бригада, од составот на 41 македонска дивизија. Командант на оваа бригада бил Димитар Јанчевски - Бодри. На 3 октомври 1944 година се формира Единаесетта кавадаречка ударна бригада, во чиј состав влегле борци од Осумнаесеттата кавадаречка ударна бригада.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Марјан Димитријевски „Македонската војска 1944-1945“, Скопје, ИНИ, 1999 г., стр. ​133

Поврзано[уреди | уреди извор]