Острожачка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Острожачката тврдина
Utvrda Ostrozac01.JPG
Општи податоци
Град Унско-сански кантон
Земја Босна и Херцеговина


Острожачката тврдина се наоѓа во Унско-сански кантон, Босна и Херцеговина, во предградието на градот Цазин. Замокот датира од 1500 година кога Османлиите основале провинција во Босна. А вториот дел од тврдината бил направен меѓу 1900 и 1906 година од страна на непотврдени членови на семејството Хабсбург.