Островски Регион (Папуа Нова Гвинеја)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Островски регион
Islands Region
Регион
Земја Папуа Нова Гвинеја
Најголем градАрава
Површина
 • Вкупна89.803 км2 (34,673 ми2)
Население (2000)
 • Вкупно918.151
 • Густина10/км2 (26/ми2)
Часовен појасAEST (UTC+10)

Островски Регион (Islands Region) — еден од четирите региони во Папуа Нова Гвинеја. Регионот го опфаќа Бизмарковиот Архипелаг и Северните Соломонски Острови, североисточно од копното. Ова е најретко населениот регион на земјата, со население од 750.000 (14% од државата)[1] и претставува историски посебна целина, што може да се забележи по превалентноста на австронезиските јазици и археолошки наоди на грнчарската култура Лапита - предок на неколку полинезиски култури.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот се дели на пет покраини (поточно, четири покраини и еден автономен регион):

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Попис на Папуа Нова Гвинеја од 2000 г.

Координати: 4°21′S 152°16′E / 4.350° ЈГШ; 152.267° ИГД / -4.350; 152.267