Прејди на содржината

Острови на Принцот Едвард

Координати: 46°52′48″S 37°45′00″E / 46.88000° ЈГШ; 37.75000° ИГД / -46.88000; 37.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Острови на Принцот Едвард
Карта на Островите на Принцот Едвард
Ортографска проекција со средиште во Островите на Принцот Едвард
Географија
МестоИндиски Океан
Координати46°52′48″S 37°45′00″E / 46.88000° ЈГШ; 37.75000° ИГД / -46.88000; 37.75000
Површина335 км2
Највисоко издигнување1.230 м
Највисока точкаМаскаренов Врв
Управување
ПокраинаЗападен Кејп
ОпштинаКејптаун
Демографија
Население0 (ненаселен постојано)
50 (истражувачки персонал - времено)
Ознаки
Прогласено:24 јануари 1997
Број1688[1]
Карта
Морско заштитено подрачје на Островите на Принцот Едвард

Острови на Принцот Едвард и Марион или накратко Острови на Принцот Едвард (англиски: Prince Edward Islands) — два мали вулкански острови во Индискиот Океан, под контрола на Јужноафриканската Република.

Географија

[уреди | уреди извор]

Големиот остров се вика Марион, а на 20 километри североисточно има помал остров наречен Остров на Принцот Едвард. Островите се опкружени со многу карпи и гребени.

Островот Марион има димензии од 19x12 km, а неговата површина е околу 290 km², највисоката точка на островот е 1230 m надморска височина. Двата острови се вулкански, а последната ерупција на овој остров е забележана во 2004 година.

Островот на Принцот Едвард се наоѓа североисточно од Марион. Островот зафаќа околу 45 km², а највисоката точка на островот е 672 m надморска височина. (Забелешка: Бидејќи постои остров со исто име кој е под канадски суверенитет, подобро е да се додаде името на земјата - островот Принц Едвард во Јужна Африка) на името на овој остров.)

Островите Марион и Принц Едвард се наоѓаат на приближно 1.700 километри југоисточно од градот Порт Елизабет во Јужноафриканската Република.

Климата е влажна и ветровита. Количината на врнежи е околу 2.000 mm годишно, а главно се во вид на дожд. На островите врне дожд повеќе од 300 дена. Повеќе од 100 дена годишно, просечната дневна брзина на ветерот надминува 100 km/h, а налетите на ветерот понекогаш достигнуваат и 200 km/h.

Температурата во зимскиот период се движи од -5 °C до +18 °C во летниот период.

Флора и фауна

[уреди | уреди извор]

Островите се дом на многу пингвини, фоки и морски птици, најчесто албатроси и птеродроми. На островот живееле многу глувци, па се стравувало дека ќе ја загрозат животната средина на островот.

Со цел да се контролира бројот на глувци, во 1949 година биле донесени само пет мачки. Сепак, мачките брзо се размножувале, а во 1970 година нивниот број на островот Марион надминал повеќе од три илјади.

Друг пример за човечко влијание на островот е семето од зелка донесено од островот Кергелен. Тоа растение брзо почнало да се шири низ островот, истиснувајќи ги домашните растенија.

Историја

[уреди | уреди извор]

Двата острови се откриени во 1663 година од страна на Холанѓаните. Нивните координати биле вцртани многу прецизно, а големиот остров потоа го добил името по експедицискиот брод Марсевен, додека помалиот остров бил именуван Деан. Во 1772 година францускиот капетен Марион Дифрен повторно ги пронашол островите, но не пристанал на нив.

Првите пристанувања на островите се забележани во 1803 година. Тоа биле ловци на фоки, но за време на нивниот престој на островот пронашле докази за порано човечко населување. Со голема веројатност и тие биле и ловци на фоки кои ги посетиле островите многу години пред нив.

Во периодот 1947 - 1948 година, на источниот дел на Марион, владата на Јужноафричката Република изградила метеоролошка станица на источниот дел на Марион, и потоа овие острови беа прогласени за прекуморска територија на Јужноафриканската Република.

Во близина на островот на 22 септември 1979 година, била забележана епидемија, која била класифицирана како последица на тестирање на јадрено оружје. Ниту една земја не презела одговорност за тестирањето (експлозијата). Се верувало дека тестирањата наа јадрено оружје ги извршиле Јужна Африка или Израел. Но, бидејќи Јужна Африка во тоа време не можела да има јадрено оружје, а Израел негирал вмешаност, се верува дека тоа биле заеднички тестирања на двете земји. Сепак, постојат и други верзии кои не ја исклучуваат природната причина за епидемијата предизвикана од падот на голем метеорит.

  1. „Prince Edward Islands“. Ramsar Sites Information Service. Архивирано од изворникот 28 септември 2019. Посетено на 25 април 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]