Островите (Острода)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Островите
Село
Ostrowite is located in Poland
Ostrowite
Островите
Кординати: 53°27′N 20°6′E / 53.450°N 20.100°E / 53.450; 20.100
Држава Poland Полска
Војводство Варминско-мазурско 
Округ Острода
Општина Дабровно
Популација 330

Островите (германски: Osterwitt) е село во административниот округ на општина Дабровно, во рамките на округот Острода, Варминско-мазурско Војводство, во северниот дел на Полска. Тоа се наоѓа на околу 5 километри, североисточно од Дабровно, 30 километри јужно од Острода и 46 километри југозападно од регионалниот капитал Олстун.

Населението на селото брои 330 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]