Прејди на содржината

Остржица (рид)

Координати: 51°3′22″N 15°45′48″E / 51.05611° СГШ; 15.76333° ИГД / 51.05611; 15.76333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ostrzyca
Највисока точка
Надм. вис.501 м
Истакнатост151 м
Координати51°3′22″N 15°45′48″E / 51.05611° СГШ; 15.76333° ИГД / 51.05611; 15.76333
Географија
Ostrzyca на карта

Карта

Матичен венецSudetes
Геологија
Старост на карпатаNeogene
ВидVolcanic neck

Остржица ( германски: Spitzberg ) е пошумен рид во југозападна Полска. Ридот има конусна форма и е изгаснат и еродиран вулкан кој бил активен во неогенскиот период. Поконкретно вулканот е вулкански врат кој бил направен од базалт.[1] Геологијата околу ридот е составена од песочник и конгломерат од Пермска возраст.[1] Ридот бил заштитен со природен резерват од 1962 година.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 Migoń, Piotr; Pijet-Migoń, Edyta (2015). „Overlooked Geomorphological Component of Volcanic Geoheritage — Diversity and Perspectives for Tourism Industry, Pogórze Kaczawskie Region, SW Poland“. Geoheritage. 8 (4): 333–350. doi:10.1007/s12371-015-0166-8.