Прејди на содржината

Остингерслебен

Координати: 52°13′N 11°10′E / 52.217° СГШ; 11.167° ИГД / 52.217; 11.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Остингерслебен
Место во Ингерслебен
Црквата во Остингерслебен
Црквата во Остингерслебен
Црквата во Остингерслебен
Остингерслебен во рамките на Германија
Остингерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Ингерслебен
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 143 м
Население 269  (31 декември 2006)
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039052
Местоположба на место Остингерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°13′N 11°10′E / 52.217° СГШ; 11.167° ИГД / 52.217; 11.167

Остингерслебен (германски: Ostingersleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Ингерслебен.