Остерхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остерхаузен
Градски дел во Ајслебен
Остерхаузен is located in Германија
Остерхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Ајслебен
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 165 м
Население 1.052  (31 декември 2006)
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ML
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034776
Координати 51°27′N 11°30′E / 51.450° СГШ; 11.500° ИГД / 51.450; 11.500Координати: 51°27′N 11°30′E / 51.450° СГШ; 11.500° ИГД / 51.450; 11.500

Остерхаузен е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Ајслебен.