Остеркерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остеркерк
Oosterkerk
Oosterkerk (Amsterdam).JPG
Основни податоци
МестоАмстердам, Холандија
КоординатиКоординати: 52°22′11.63″N 4°55′9.82″E / 52.3698972° N; 4.9193944° E / 52.3698972; 4.9193944

Остеркерк (холандски : Oosterkerk ) е поранешна црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија. Била изградена во 1671 година.