Остеркерк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Остеркерк
Oosterkerk
Oosterkerk (Amsterdam).JPG
Основни податоци
Место Амстердам, Холандија
Координати
Држава Холандија
Архитектонски опис
Архитект Q2416895, Q2999996
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Карактеристики

Остеркерк (холандски : Oosterkerk ) е поранешна црква која се наоѓа во Амстердам, Холандија. Била изградена во 1671 година.