Основен суд Кратово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на влезот на основниот суд во градот Кратово

Основен суд Кратово — суд со основна надлежност сместен во градот Кратово и го опфаќа подрачјето на општината Кратово.[1]

Судот во Кратово ја извршува судската власт во прв степен во рамките на гореспоменатата општина. Основниот суд во Кратово одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општината Кратово.

Историја[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Кратово е основан на 31 март 1945 година со донесувањето на Повелбата на Президиумот на АСНОМ за устројство на редовните судови во Македонија.

Внатрешна организација[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Кратово располага со три судници. Судот се наоѓа на улицата „Јосиф Даскалов“ бб, сместен во центарот на градот. Зградата на судот се состои од три ката со приземје и подрумски дел.

Судот има ангажирано четири судии за решавање на предметите, од кои еден е претседател на судот и тројца судии.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. Посетено на 15 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°04′37″N 22°10′53″E / 42.07694° N; 22.18139° E / 42.07694; 22.18139