Основен суд Кавадарци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Основен суд Кавадарци — суд со основна надлежност сместен во градот Кавадарци и го опфаќа подрачјето на општините Кавадарци и Росоман.[1]

Судот во Кавадарци ја извршува судската власт во прв степен во рамките на двете гореспоменати општини. Основниот суд во Кавадарци одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општините Кавадарци и Росоман.

Историја[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Кавадарци е основан во 1945 година.

Внатрешна организација[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Кавадарци е поделен на три одделенија: приемно, кривично и граѓанско. Судот е сместен во простории на улицата „Нов Белград“ бр. 16.

Претседатели на судот[уреди | уреди извор]

Од неговото основање во 1945 година, претседатели на ОС Кавадарци биле следниве:

 • Глигор Даскалов (1945-1947)
 • Ристо Талевски (1945-1955)
 • Александар Мишев (1956-1960)
 • Миле Ѓорѓиевски (1960-1967)
 • Драги Каровски (1967-1976)
 • Димитар Манчев (1978-1986)
 • Мирослав Маневски (1986-1997)
 • Стојан Бојков (1997-2001)
 • Јордан Дафков (2001-2005)
 • Лазар Нанев (2006-2010)
 • Зоран Јосифовски (2010-2014)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. конс. 1 ноември 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°26′11″N 22°01′05″E / 41.43639° СГШ; 22.01806° ИГД / 41.43639; 22.01806