Основен суд Виница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Основен суд Виница — суд со основна надлежност сместен во градот Виница и го опфаќа подрачјето на општината Виница.[1]

Судот во Виница ја извршува судската власт во прв степен во рамките на гореспоменатата општини. Основниот суд во Виница одлучува за сите дела во прв степен по кривични дела и прекршоци извршени на подрачјето на општината Виница.

Историја[уреди | уреди извор]

Основниот суд во Виница бил основан како судско одделение на Основниот суд Кочани на 15 март 1978 година.

Судот во Виница започнал со работа во јули 1996 година, кога бил основан согласно Законот за судови, како единствен нов суд во Македонија.

Внатрешна организација[уреди | уреди извор]

Судот е сместен во старото средишно градско подрачје на градот Виница, сместен на новиот плоштад „Ангел Винички“, веднаш со зградата на Градското собрание.

Претседатели на судот[уреди | уреди извор]

Од неговото основање во 1978 година, претседатели на ОС Виница биле следниве:

  • Димитар Коцанов
  • Трајче Христов
  • Симеон Пешов
  • Васка Петрова
  • Благој Цикарски

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за судовите“ (PDF). Министерство за правда на Македонија. Службен весник на Република Македонија. Посетено на 23 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°53′02″N 22°30′15″E / 41.88389° СГШ; 22.50417° ИГД / 41.88389; 22.50417