Прејди на содржината

Осмиот патник: Ковенант

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Осмиот патник: Ковенант“
Македонскиот плакат
РежисерРидли Скот
Продуцент
Главни улоги
МузикаЏед Керзел
КинематографијаДариуш Волски
МонтажаПјетро Скалија
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера18 мај 2017
Времетраење122 минути[1]
Земја
Јазик
Буџет97 — 111 милиони долари[3][4]
Бруто заработка240,9 милиони долари[3]
ПретходенПрометеј

Осмиот патник: Ковенант (англиски: Alien: Covenant), се сретнува и како Осмиот патник: Завет — американски научнофантастичен филм на ужасите од 2017 г. во режија на Ридли Скот.[5] Тоа е продолжение на филмот „Прометеј“ од 2012 г., вториот дел од серијалот за осмиот патник (вонземјаните), и шестиот филм во вселената на „Осмиот патник“, од кои три биле режирани од Скот.[6] Главните улоги во филмот ги толкуваат Кетрин Вотерстон, Мајкл Фасбендер и Били Крудап. Премиерата се одржала на 4 мај 2017 г. во Лондон, филмот бил објавен во ЗНД и Македонија на 18 мај, во САД на 19 мај.[7][8] Екипажот на бродот Ковенант тргнува да колонизира нова планета, но по патот добива сигнал што ги принудува да слетаат на непозната планета, каде што прават застрашувачко откритие.

Содржина[уреди | уреди извор]

Екипажот на колонијалниот брод Ковенант се наоѓа себеси заглавен на оддалечена планета што првично изгледа како изгубен рај, само за да се открие како мрачен и опасен свет. Соочени со незамислива закана, тие ќе се обидат да избегаат.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мајкл Фасбендер Дејвид / Волтер
Кетрин Вотерстон Дени Бренсон
Били Крудап Кристофер Орам
Дени Макбрајд пилотот Тенеси
Дејмијан Бичир наредникот Ден Лоуп
Кармен Еџого Карин Орам

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ALIEN: COVENANT (15)“. British Board of Film Classification. May 2, 2017. Архивирано од изворникот на May 11, 2017. Посетено на November 3, 2017.
  2. „Alien Covenant (2017)“. British Film Institute. Архивирано од изворникот на November 14, 2017. Посетено на November 3, 2017.
  3. 3,0 3,1 „Alien: Covenant (2017)“. Box Office Mojo. IMDb. Архивирано од изворникот October 16, 2022. Посетено на March 26, 2018.
  4. „2017 Feature Film Study“ (PDF). FilmL.A. Feature Film Study: 23. August 8, 2018. Архивирано (PDF) од изворникот October 5, 2022. Посетено на August 9, 2018.
  5. „Сигурни Уивер объявила о завершении истории Эллен Рипли в пятом «Чужом»“. Lenta.ru. 2016-07-14. Архивирано од изворникот 2022-04-29. Посетено на 2020-04-23.
  6. Ридли Скотт завершил съёмки «Чужого» Архивирано на 22 јули 2016 г. // «Российская газета»
  7. „reuters.com 'Alien: Covenant' premieres in London“. 2017-05-05. Архивирано од изворникот 2017-05-11. Посетено на 2017-05-13.
  8. „Fox Dates Two Untitled Marvel Movies, Pushes Up 'Alien: Covenant'. Variety. Архивирано од изворникот 2016-11-25. Посетено на 2016-11-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]