Осмели се да сонуваш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осмели се да сонуваш
Жанркомедија
теленовела
Создадена одХуан Рулфо
УлогиДана Паола
Ванеса Гузман
Рене Стиклер
Синтија Клитбо
Земја на потеклоМексико
Првичен јазикшпански
Бр. на епизодинепознато
Продукција
Извршен продуцент(и)Луис де Љано
Времетраење45 минути
Прикажување
Првична мрежаКанал 2
Првично прикажување8 март 2009 – во емитување
Хронологија
Следбеникнепознато
Надворешни врски
Мрежна страницаwww2.esmas.com/entretenimiento/telenovelas/atrevete-a-sonar/

Осмели се да сонуваш (шпански јазик: Atrévete a soñar) е мексиканска телекомедија. Серијата е римејк на аргентинската телекомедија Грдото пајче која имаше голем успех во Аргентина.

Дејство[уреди | уреди извор]

Животот на Патито и Ана поминува спокојно во малото гратче далеку од големиот град, далеку од проблемите, далеку од големата љубов на Ана, далеку од таткото на Патито. Далеку од секоја опасност, која може да го промени статусот на таа мајка, која го изградила животот во зависност од ќерка си, додека здравјето на малата не ги принудува да заминат за Мексико Сити. Тие пристигнуваат во градот, за да побарат медицинска помош и откриваат доктор, љубов и татко. Го среќаваат Родриго, големата љуvgbhnjmklopokijuhygtfrdcexcrfytgujhikolpòèo9ki8ju7hy6tgrf4dedytgi89uk0olèò-l9ik8uj76tgrf4dexfytg8uj7i90o'9ik8ujybgvcrfdexwsazz36tgvyb9ikmol,pèòàgvùbxjthgb rfd3hceбов на Ана, кој никогаш не дознал дека има ќерка и живее убеден дека Ана го заборавила засекогаш. Ана и Патито почнуваат да живеат во чесен пансион, во кој живее Родриго. Тој сонува да биде татко на Патито. За него и Ана всушност времето не е минато. Тие гледаат и чувствуваат, дека љубовта е истата, емоциите се надокнадени и срцето чука на истиот начин. Но Родриго е на пат да се ожени за Бианка, која за ништо на светот не сака да го изгуби својот брак со толку успешен доктор. Таа е готова да се бори против сѐ и сешто, за да остане со него. Ана започнува да работи во бифето во малското училиште. Патито започнува да учи во истото училиште и си наоѓа нови пријателки. Но исто така и непријателки. Влегувањето во училиштето ја запознава со непознатата за неа реалност: дискриминација и предрасуди. За водачите во училиштето, на чело со Антонела, ќерката на Бианка, Патито е едноставно “Грдото пајче” и за тоа е подлегува на смеи и глупости. Доброто против злото. Доброто се претвора со огромна злоба. Патито станува водач на “Популарните” – чувствителни девојки, кои не сакаат да бидат како “Божевствените” за кои најважното е власта и надворешниот свет. Омразата станува уште пожешка, кога од училиштето решаваат да организират конкурс за музичка комедија. Целта е да се претстави училиштето. Но “Божевствените” и “Популарните” не можат да се разберат. Останува само еден пат: натпревар, при кое треба да се реши која група да се претстави. “Божевствените” веруваат дека сѐ им е под конец, но Патито им ги нарушува плановите. “Популарните” си ги исполнуваат соновите преку гласот на Патито, која треба да се преброди со својата срамежливост, за да пее пред публиката. Со помошта на Родриго, таа добива смелост и ѝ помага на групата да се протистави на соперниците. Но Патито има и сопствени битки, кои сака да ги исполни: да го пронајде својот татко. Таа не помислува, дека тој е поблиску до неа отколку што мисли. Кога Ана се спасува од злоботиите на Бианка, таа решава да ја му ја признае целата вистина на Родриго. Тој е многу среќен, но не може да ѝ го прости тоа, што толку време криела од него. Родриго со радост го прима татковството, но ја затвора вратат за љубовта од разочаранието дека тој не можел да ја сподели љубовта со ќерка си од сите овие години. И покрај се, Родриго продолжува да сонува за Ана. За Патито љубовта исто така не е лесна задача. Судбината презема во рацете со тоа таа да се вљуби во Матео, кој е момче на нејзината најголема непријателка, Антонела. По поминати перипетии, љубовни писма без одговор, цели страници во дневникот, исполнето со солзи, Патито конечно успева да го натера Матео да ја погледне. Гневот на Антонела расте и расте. Со силата, со која се мразат, стануваат пријателки и повторно се замразуваат. И преку целото време тие се следени од пријателките... додека Ана и Патито не ги остварат своите соништа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Дана Паола Патрисија Диаз Риварола
Ванеса Гузман Ана Диаз
Рене Стиклер Родриго Диаз Риварола
Синтија Клитбо Бианка Љамас Бернарди
Виолета Исфел Антонела Љамас Бернарди
Елеазар Гомез Матео
Хесус Завала Роџер
Патрисио Боргети Рене

Надворешни врски[уреди | уреди извор]