Осмата врата

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Осмата врата“ (српски: Осма врата) — филм на режисерот Никола Танхофер од 1959 година. Главните улоги ги играат: Миливоје Живановиќ, Рада Ѓуричин, Љиљана Крстиќ и Слободан Перовиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот се одвива во Белград за време на германската окупација во Втората светска војна. Еден универзитетски професор не се меша во политиката и во воените работи, но неговата положба се менува кога случајно во неговите раце доаѓа списокот со имињата на припадниците на движењето на отпорот...

Наводи[уреди | уреди извор]