Отоманско-српски војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Османлиско-српски војни)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Отоманско-српските војни претставуваат серија од конфликти помеѓу Отоманската империја и Средновековна Србија во периодот од 14 век до 15 век.