Прејди на содржината

Ослободување (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ослободување
СопственикММТРО
УредникКоста Црнушанов
Основан1923
ЈазикБугарски
СедиштеВиена

Ослободување бил печатен орган на Македонската младинска тајна револуционерна организација со главен уредник Коста Црнушанов. Започнал да се печати во Виена [1] во декември 1932 година со поднасловот Глас на поробена Македонија. Нелегално се растурал во Македонија и се противел на насилна денационализација на македонското население во Вардарска и Егејска Македонија. Весникот се состоел од четири страници и содржел рубрики како "Страници од минатите борби на Македонија", Српското и грчкото ропство и отпор против него, Странски научници за Македонија и други. Весникот одиграл важна улога во организирање на младите во Македонија околу идејата на ММТРО [2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коста Църнушанов, „Македонизмът и съпротивата на Македония срещу него“, Унив. изд. "Св. Климент Охридски", София, 1992 г.
  2. „Националноосвободителната борба в Македония, 1919 - 1941 г.“, Македонския Научен Институт, София, 2002 г