Ослободителна кула (Кувајт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ослободителната кула е телекомуникациска кула висока 372 метри во градот Кувајт, Кувајт, втората највисока структура во земјата и 39-та највисока зграда во светот.

Историја[уреди | уреди извор]

Првично со намера да биде именувана Кувајтска телекомуникациска кула, изградбата на кулата започнала пред ирачката инвазија на Кувајт на 2 август 1990 година. Кога се случила инвазијата, изградбата, која била скоро половина од завршената, била ставена во мирување. Сепак, структурата не претрпела штета, а изградбата продолжила откако ирачките сили биле протерани на 27 февруари 1991 година. По завршувањето во 1993 година, кулата била преименувана во Ослободителна кула, симболизирајќи го ослободувањето на Кувајт од Ирак.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]