Оскар Рамирез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оскар Рамирез
Óscar Ramírez.jpg
Рамирез како тренер на фудбалската репрезентација на Костарика на Светското првенство во фудбал 2018
Лични податоци
Полно име Оскар Антонио Рамирез Хернандез
Роден на 8 декември 1964 (1964-12-08) (55 г.)
Роден во Сан Антонио де Белен, Костарика[1]
Висина 1.68 m
Позиција Midfielder
Клупски податоци
Сегашен клуб Costa Rica (manager)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983–1993 Alajuelense 316 (31)
1993–1995 Saprissa
1995–1997 Belén 74 (6)
1997–1999 Saprissa 167 (6)
1999–2000 Guanacasteca
Вкупно 557 (43)
Репрезентација
1985–1997 Costa Rica 75 (6)
Раководител на екипите
2002 Belén
2006–2008 Costa Rica (assistant)
2008–2010 Santos de Guápiles
2010–2012 Alajuelense
2013–2015 Alajuelense
2015– Costa Rica
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Оскар Антонио Рамирез Хернандез (шпански изговор: [ˈoskaɾ anˈto.njo raˈmiɾes eɾˈnandes]; роден на 8 декември 1964), е поранешен костарикански фудбалер кој играл како играч од средниот ред, и моментален селектор на националната фудбалска репрезентација на Костарика.

Во текот на првата половина на 2010ите, тој го предводел тимот на Алахуеленсе во две одделни наврати. Се смета како најуспешен тренер во клупската историја, со освоени пет титули.[2] Кратко време по неговото второ заминување, тој бил назначен како тренер на националниот фудбалски тим на Костарика.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „OSCAR RAMÍREZ“. CA2016.com. CONMEBOL/CONCACAF. Посетено на 11 December 2016.
  2. Umaña, Johan (27 May 2016). „La fatiga volvió a sacar a Óscar Ramírez de Alajuelense“. La Nación. Посетено на 11 December 2016.
  3. Murillo, Álvaro (20 August 2015). „Óscar Ramírez, el nuevo seleccionador de Costa Rica“. El País. Посетено на 11 December 2016.