Прејди на содржината

Оскар Местер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оскар Местер
Оскар Местер
Акт скулптура (1903)

Оскар Едуард Местер (роден на 22 ноември 1866 година во Берлин, починат на 6 декември 1943 година во Тегернзе; првично Оскар Местер) бил германски филмски пионер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Местер е роден како син на оптичарот Едуард Местер и неговата сопруга Марија Вилхелмин. По завршувањето на школувањето, тој бил обучен да може да работи како оптичар во компанијата на татко му, која била специјализирана за производство на прецисна оптичка инженерска опрема. Покрај тоа, тој завршил со школување и во оптичката работилница Пол Вахтер. На 28-годишна возраст, тој го презел бизнисот на неговиот татко.

Во 1887 година се оженил со Маргарет Витман. Заедно го добиле нивниот син Едуард Оскар. До 1888 година Оскар Местер ја завршил едногодишната воена служба.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]