Осиншки дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осиншки
Osing
Застапен воЈава, Индонезија
Говорници482.000  (2000)
Јазично семејство
Писмојаванско
Јазични кодови
ISO 639-3osi

Осиншкиот јазик или осиншки дијалект (индонезиски: Bahasa Osing, локално наречен „бањуваншки јазик“ е јазик во групата на јаванскиот што го говори народот Осинзи во Источна Јава, Индонезија. Се пишува со јаванско писмо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]