Освојување на Антарктикот: приказна за експедицијата на Рон 1946-1948 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Освојување на Антарктикот
Податотека:Antarctic Conquest.jpg
Прво издание
АвторФин Роне
ЗемјаСоединети Држави
ЈазикEnglish
Предмет(и)Истражување
ИздавачГ. П. Путнамовите синови
Издадена
1949
МедиумПечатење (Тврден корица)

Освојување на Антарктикот: приказна за експедицијата на Рон 1946-1948 година е научна книга од Норвешко-Американскиот антарктички истражувач Фин Роне и писателот на научна фантастика писател Л. Спраг де Камп, објавена во тврд повез од Г. П. Путнамовите синови. Улогата на де Камп, кој беше познат како писател за духови да го преработи ракописот на Роне во форма која може да се објави, не е означена. Работниот наслов на Роне наводно бил „Освојување на Антарктикот“[1].

Резиме[уреди | уреди извор]

Книгата ја раскажува приказната за Роне Антарктичка истражувачка експедиција, која ја истражувала областа околу Веделовото Море на Антарктикот од 1947-1948 година.

Поврзаност со други дела[уреди | уреди извор]

Работата на Де Камп со Роне се рефлектира во две негови современи Меѓупланетарни патувања научно-фантастични приказни сместени на измислената планета Кришна. Едната, расказот „Калории, го доловува амбиентот на Антарктикот што не е користен во ниту една од другите приказни од серијата; во другиот, романот Раката на Зеи, главниот лик го носи псевдонимот на жител на Антарктикот на планетата и како Де Камп, е вработен како писател на духови кај својот шеф.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]