Освојувачи на олимписки медал во софтбол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Софтболот на Олимписките игри се појавил во програмата на Олимписките игри во Атланта во 1996 година, само во женска конкуренција. Меѓународниот олимписки комитет одлучил да се отстрани софтболот од програмата на Летните олимписки игри во 2012 година, поради големата доминација на американските тимови, во однос на другите држави.

Освојувачите на медали во овој спорт се прикажани во следната табела:

Летни олимписки игри Злато Сребро Бронза
Атланта 1996. Flag of the United States.svg САД Народна Република Кина НР Кина Австралија Австралија
Сиднеј 2000. Flag of the United States.svg САД Flag of Japan.svg Јапонија Австралија Австралија
Атина 2004. Flag of the United States.svg САД Австралија Австралија Flag of Japan.svg Јапонија
Пекинг 2008. Flag of Japan.svg Јапонија Flag of the United States.svg САД Австралија Австралија

Биланс на медали[уреди | уреди извор]

Држава Злато Сребро Бронза Вкупно
1. Flag of the United States.svg САД 3 1 - 4
2. Flag of Japan.svg Јапонија 1 1 1 3
3. Австралија Австралија - 1 3 4
4. Народна Република Кина НР Кина - 1 - 1
Вкупно (4) 4 4 4 12

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Држава 1996. 2000. 2004. 2008. Години
Австралија Австралија 3 3 2 3 4
 Канада 5 8 5 4 4
Народна Република Кина НР Кина 2 4 4 5 4
 Кинески Тајпеј 6 - 6 6 3
 Куба - 7 - - 1
 Грција - - 7 - 1
Flag of Japan.svg Јапонија 4 2 3 1 4
 Италија - 5 8 - 2
 Холандија 7 - - 8 2
Нов Зеланд Нов Зеланд - 6 - - 1
Flag of Puerto Rico.svg Порторико 8 - - - 1
Flag of the United States.svg САД 1 1 1 2 4
 Венецуела - - - 7 1
Вкупно држави 8 8 8 8

Види уште[уреди | уреди извор]