Освојувачи на медали на Медитеранските игри 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Медитеранските игри 2013 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоиле медали. Игрите се одржуваат во Мерсин од 20 јуни до 30 јуни 2013.

Medal table[уреди | уреди извор]

  земја-домаќин (Турција)
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Италија 43 35 38 116
2  Турција 24 22 20 66
3 Египет Египет 16 13 14 43
4  Шпанија 15 18 20 53
5  Франција 15 15 26 56
6  Грција 7 9 17 33
7  Србија 7 8 5 20
8  Словенија 7 7 5 19
9 Тунис Тунис 5 15 16 36
10  Хрватска 3 3 5 11
11  Албанија 3 1 4 8
12 Мароко Мароко 2 1 5 8
13  Црна Гора 1 0 1 2
14 Македонија Македонија 0 1 2 3
15  Босна и Херцеговина 0 1 1 2
16  Алжир 0 0 4 4
17  Кипар 0 0 2 2
18 Либан Либан 0 0 2 2
19  Сан Марино 0 0 1 1
Вкупно 148 149 188 485


Надворешни врски[уреди | уреди извор]