Прејди на содржината

Оса Јиндер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оса Јиндер во 2015 година

Оса Тиндра Јиндер (родена на 9 октомври 1963 година [1] во Upplands Väsby, округот Стокхолм, Шведска е шведски музичар играч, композитор, продуцент, текстописец, автор и предавач. Таа постигнала успеси на топ листите на албуми во Шведска.[2]

Таа живее во Стокхолм. 2006-2017 живеела во Acktjära надвор Bollnäs, Хелсингланд.

Во 1979 година таа била најмладата личност на која и била доделена титулата Рикспелман или Национален народен музичар. Во 1995 година, Јиндер и вокалистот Гунхилд Твинереим им се придружиле на норвешкото/ирското инструментално дуо Secret Garden додека победија на Евровизија со „ Ноктурн “.

Нејзината ќерка Литл Јиндер е пејачка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sök Personer“.
  2. „Åsa Jinder“. Swedishcharts. Посетено на 11 January 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]