Орце Јордев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орце Јордев
29 април 1972
Orce Jordev.jpg
Командант на Полкот за специјални операции
Роден во:Кичево
Служба во:Македонија Македонија
Род:Полк за специјални операции
Период на служба:1995-денес
Чин:Brigaden general-arm.png Бригаден генерал
Одличја:Medal za hrabrost mk.png

Бригадниот генерал Орце Јордев (р. 29 април 1972 во Кичево, Република Македонија) — актуелен командант на Полкот за специјални операции на која функција е од 2015 година. Има завршено повеќе школи и бројни курсеви за специјални операции во земјата и надвор. Во 2011 година бил одликуван со Медал за храброст заедно со уште пет припадници на Полкот за специјални операции[1]. Во 2016 година од полковник е унапреден во бригаден генерал со указ на претседателот Ѓорге Иванов[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Иванов врачи седум медали за храброст“. Вечер. Скопје. 21 декември 2011. Посетено на 27 декември 2017.
  2. „Иванов постави нови старешини на формациски места во АРМ“. Макфакс. Скопје. 28 ноември 2016. Посетено на 27 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]