Орхеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орхеј
Orhei
Тврдина Орхеј
Знаме на Орхеј
Знаме
Грб на Орхеј
Грб
Орхеј is located in Молдавија
Орхеј
Орхеј
Местоположба во Молдавија.
Координати: 47°23′N 28°49′E / 47.383° СГШ; 28.817° ИГД / 47.383; 28.817
Држава Молдавија
РеонОрхеј
Управа
 • ГрадоначалникЈон Стратулат
Население (January 2011)
 • Вкупно33,500
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Орхеј (романски: Orhei, руски Оргеев, јидиш: Uriv - אוריװ) — град во Молдавија во истоимениот реон. Градот има население од околу 25.680 жители и се наоѓа на околу 50 километри северно од главниот град Кишинев.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Piatra Neamţ - Twin Towns“. © 2007-2008 Piatra-Neamt.net. Архивирано од изворникот на 2009-11-16. Посетено на 2009-09-27. Надворешна врска во |publisher= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Мапа на градот Орхеј[уреди | уреди извор]