Ортигеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ортигеира
Плажа во Ортигеира
Плажа во Ортигеира
Амблем на Ортигеира
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно7,697 (INE)
Мреж. местоhttp://www.concellodeortigueira.com

Ортигеираопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 32.85 жит./км2, население од 7,697 жители (2004).