Ортигеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ортигеира
Плажа во Ортигеира
Плажа во Ортигеира
Амблем на Ортигеира
Амблем
Местоположба во рамките на Галиција
Местоположба во рамките на Галиција
Население (2005)
 • Вкупно7,697 (INE)
Мреж. местоhttp://www.concellodeortigueira.com

Ортигеираопштина во покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Има површина од 32.85 жит./км2, население од 7,697 жители (2004).