Ортигвеира

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ортигвеира
Амблем на Ортигвеира
Амблем
Локација на Ортигвеира во Галиција
Локација на Ортигвеира во Галиција
Население (2005)
 • Вкупно7.697 (INE)
Мреж. местоhttp://www.concellodeortigueira.com

Ортигвеира е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 32.85 km², и население од 7,697 жители (2004).