Орото почна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Орото почна е мешано македонско оро, кое кореографски потекнува од Скопско.[1]

Ова е бавно оро кое се игра со мирни и одмерени движења на нозете. Играчите се во полукруг, се држат за раце, со лицето свртени кон центарот на кругот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михаило Димоски: Македонски народни ора, Наша Книга, Скопје, 1977, стр. 126-128