Орлистат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орлистат
Orlistat structure.svg
Orlistat ball-and-stick model.png
Систематско (IUPAC)
(S)-((S)-1-((2S,3S)-3-Hexyl-4-oxooxetan-2-yl)tridecan-2-yl) 2-formamido-4-methylpentanoate
Клинички податоци
Заштитени имињаXenical, alli
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa601244
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B1
  • US: X (Контраиндициран)
Начин на издавање
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
БиорасположливостNegligible[1]
Врзување за белковините>99%
МетаболизамIn the GI tract
Полувреме на елиминација1 to 2 hours
ЕкскрецијаFecal
Назнака
CAS-број96829-58-2 Yes check.svgОк
ATC кодA08AB01
PubChemCID: 3034010
IUPHAR/BPS5277
DrugBankDB01083 X mark.svgН
ChemSpider2298564 Yes check.svgОк
UNII95M8R751W8 X mark.svgН
KEGGD04028 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL175247 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC29H53NO5
Моларна маса495.735 g/mol
 X mark.svgНYes check.svgОк (what is this?)  (verify)

Орлистат е лек кој се користи во третман на гојазност. Неговото примарно дејство е превенирање на апсорпцијата на мастите од човечката исхрана делувајќи како липаза инхибитор, со тоа намалувајќи го внесот на калории.

Орлистатот е заситен дериват на липстатинот, потентен природен инхибитор на панкреасните липази, изолиран од бактеријата Streptomyces toxytricini.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zhi J, Melia AT, Eggers H, Joly R, Patel IH (1995). „Review of limited systemic absorption of orlistat, a lipase inhibitor, in healthy human volunteers“. J Clin Pharmacol. 35 (11): 1103–8. doi:10.1002/j.1552-4604.1995.tb04034.x. PMID 8626884.
  2. Barbier P, Schneider F (1987). „Syntheses of tetrahydrolipstatin and absolute configuration of tetrahydrolipstatin and lipstatin“. Helvetica Chimica Acta. 70 (1): 196–202. doi:10.1002/hlca.19870700124.