Орк (митолигоја)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Орк (латински: Orcus) — бог на смртта во римската митологија, сличен на богот Ад во старогрчката митологија. Неговото име често се употребувало како синоним на подземниот свет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. A. V., „Objašnjenja“, во: Apulej, Zlatni magarac, Dereta, Beograd, 2011, стр. 224.