Оркестарот на една младост

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Оркестарот на една младост“ (српски: Оркестар једне младости) — филм на режисерот Светислав Павловиќ од 1985 година. Главните улоги ги играат: Љубиша Самарџиќ, Гордана Бјелица, Душан Војиновиќ, Олег Видов.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна, пожарникарскиот оркестар од Краљево заминува на слободната територија, патем свирејќи германски воени маршеви. На тој начин, тие секојдневни млади момци, чии дотогашни животи биле исполнети со љубовни врски и со концерти, полека се претвораат во херои.

Наводи[уреди | уреди извор]