Ориана Сабатини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ориана Сабатини
Oriana Sabatini Elvive.png
Ориана Сабатини во реклама за Елвиев, 2019 година
Роден(а)Ориана Сабатини Фулоп
19 април 1996
Буенос Аирес, Аргентина
Националност Аргентина
Активен2011-наваму
СопружникПауло Дибала (2018)

Ориана Габриела Сабатини, позната и само како Ориана (Буенос Аирес, 19 април 1996), е актерка, пејачка и модел во Аргентина. Најпозната е по улогата на Азул во теленовелата Aliados.

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е во 1996 година, како ќерка на Освалдо Сабатини, аргентински глумец и претприемач, и Катерин Фулоп, глумица од Венецуела; има сестра по име Тицијана. Таа, исто така, е внука на познатата поранешна тенисерка Габриела Сабатини.

Од 2014 до 2017 година била во врска со Хулијан Серано, нејзин колега од серијата Aliados. Од летото 2018, Ориана е во врска со фудбалерот на Јувентус, Пауло Дибала, со кој живеат во Торино, Италија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Својата уметничка кариера ја започнала од рана возраст, одејќи на часови по пеење, пијано и театар. Студирала две години на институтот Хулио Чавес и една година во Њујоршката филмска академија. За првпат на телевизија се појавила во 2011 година во уругвајската теленовела Porque te quiero así, во улогата на Росио.

2013: Aliados [уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Сабатини станува главен женски лик во серијата Aliados , со продуцентот Крис Морена и Telefe емитувана низ Латинска Америка на Фокс, каде што ги играла ликовите на Луз Азул и Медина. Исто така е добитник на наградата "Најдобар дебитант" на Детскиот Избор на Аргентина во 2013 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмови[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[уреди | уреди извор]

  • 2014Love is Louder (со Хулијан Серано)
  • 2017Love Me Down Easy
  • 2017 – Stay Or Run
  • 2018What U Gonna Do
  • 2018 – False Start
  • 2019El Último Tango

Надворешни врски[уреди | уреди извор]