Прејди на содржината

Оре (Шведска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на скијачкиот центар Оре

Оре (шведски: Åre) е шведски скијачки центар во округот Јемтланд[1].

Населбата била основана пред повеќе од 1000 години на место во близина на кое живееле Викинзите и Лапонците. Во 18 и 14 век, имало рудници за бакар во околината на Оре. Туризмот започнал да се развива овде од почетокот на XIV век.

Хронологија на настани

[уреди | уреди извор]
 • 1882 година - Изградба на пругата.
 • 1891 година - Отворање на туристичкиот информативен центар
 • 1892 година - Отворање на кафулето Орескутан, кое станува највисокото кафуле во Шведска.
 • 1910 година - Отворање на првата жичница, почеток на развојот на Оре како зимски центар за скијање, санкање и карлинг.
 • 1935 година - Создавање локален скијачки клуб. Првото натпреварување во алпско скијање.
 • 1940 година - Изградба на првата влечна дигалка .
 • 1952 година - Отворање на нови скијачки патеки.
 • 1954 година - Домаќин на Светското првенство во алпско скијање, што го зголеми угледот на Оре како светски скијачки центар.
 • 1966 година - Пуштање во употреба на првиот кревање стол.
 • 1976 година - Отворање на нов лифт со гондола што служи за горниот дел од скијачката област. Понатамошниот развој на алпско скијање во Шведска бил олеснет со феноменалните достигнувања на славниот шведски скијач Ингемар Стенмарк .
 • 1981 - Изградба на нови лифтови и појава на првите снежни топови за да се создаде систем за вештачко правење снег.
 • 1986.- Во Оре се одржала XIII меѓународна конференција за Сами, на која било одобрено националното знаме на Сами.
 • 1989 - Отворање на новиот ски-лифт Олимпија од кралот Карл XVI Густаф и кралицата Силвија.
 • 2001 година - Изградба на два нови лифта во централниот дел на скијачкиот центар и отворање на три нови падини.
 • 2006 година - Замена на лифтот Олимпија со првата гондола лифт во светот TELEMIX.
 • 2007 година - Домаќин на Светското првенство во алпско скијање.
 • 2009 година - Оре скијачкиот центар е прогласен за победник на натпреварот за најдобри светски скијачки центри на британското списание Condé Nast Traveler.
 • 2013 година - Отворање на три нови жичарници.

Оре скијачки терени

[уреди | уреди извор]
Лифт со кабина
Лифт со кабина

Број на траси - 95, вклучувајќи:

 • сини - 39;
 • зелени - 12:
 • црвени - 39;
 • црни - 5.

Најдолгиот наклон - 6,5 км.

Највисоката точка на скијачките патеки - 1274 метри надморска височина.

Максималната висинска разлика е 890 м. Вкупната должина на скијачките патеки е 97 км. Бројот на лифтови е 40. Носечкиот капацитет на лифтовите е околу 50.000 луѓе на час[1].

 1. 1,0 1,1 „Горнолыжный курорт Оре“ (руски). Посетено на 2012-02-22. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]