Оревњача

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оревњача

Оревњача е хрватски традиционален колач, кој обично се прави за време на празници, како Божиќ, Велигден, за свадби или други свечени прилики.[1][2][3]

Подготовка[уреди | уреди извор]

Колачот се подготвува така што замесува тесто со квасец, млеко и шеќер, кое откако ќе отстои се расукува во потенка кора. Се премачкува со фил кој се прави од мелени ореви, млеко засладено со мед или шеќер, цимет, корка од лимон, рум, а потоа се витка во форма на ролат. Ролатот може да се остави во права форма или да се свитка во форма на потковица, или да се даде друг посакуван облик, и потоа се пече. Печениот колач додека е уште топол се посипува со шеќер во прав.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.vus.hr/Nastavni%20materijali/Tehnologija%20hrane/Tehnologija%2005/21.%20Osobine%20hrvatske%20kuhinje.pdf
  2. http://www.vus.hr/Nastavni%20materijali/Tehnologija%20hrane/Narodne%20kuhinje.PDF
  3. http://www.mam-vin.hr/PDF_brojeva/129/casopis_129.pdf

Надворешни врски[уреди | уреди извор]