Орева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Орева
Orewa
Orewa shops.JPG
Дуќани во центарот на Орева
Основни податоци
Месна управа округ Родни
Население 7.326 (2006)
Околина
Север Хетфилдс Бич
Исток (залив Фангапараоа)
Југоисток Стенмор Беј
Југ Ред Бич
Југозапад Силвердејл
Запад Ваинуи

Орева (маорски: Orewa) е населба на Северниот Остров на Нов Зеланд на Хибискусовото Крајбрежје, 30 километри северно од Окленд и близу основата на полуостровот Фангапараоа. Населението брои 7.326 жители, и многу посетители на одмор.

Орева се наоѓа на источната обала на Севернооклендскиот Полуостров, во рамките на округот Родни, а низ местото поминува Државниот автопат 1 (State Highway 1).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]