Ордино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ордино во рамките на Андора.

Ордино (каталонски: Ordino) е најсеверната општина во Андора. Ордино е и името на најважниот центар во општината. Во 2005 година, општинаѕа имала население од 3.066 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 42°33′18″N 1°31′59″E / 42.55500° N; 1.53306° E / 42.55500; 1.53306