Прејди на содржината

Орде Паноски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Орде Димков Паноски - Кабацо некаде се сретнува како Кабецо ( 1922 во Прилеп19 септември 1942 во близина на Дабница, Прилепско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По занимање бил кондураџија. Бил опфатен во напредното работничко движење уште пред војната. Поради неговото активно помагање на Народноослободителната борба бил фатен и стрелан кај Завојот недалеку од селото Дабница, Прилепско.[1] Една улица во неговиот роден град, Прилеп, е именувана по него.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Б. Најдоски, м-р Јован (1984). Институт за тутун - Прилеп - 60 годишен јубилеј. Прилеп: Институт за тутун - Прилеп. стр. 15.
  2. „Орде Паноски-Кабацо, 4 - Прилеп“. wikimapia.org. Посетено на 2022-09-17.