Орасио Елизондо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орасио Елизондо
Horacio Elizondo.jpg
Целосно име Орасио Марсело Елизондо
Роден 4 ноември 1963 (1963-11-04) (57 г.)
Килмес, Аргентина

Орасио Марсело Елизондо (роден на 4 ноември 1963 година во Дон Боско, областa Килмес) е поранешен аргентински меѓународен фудбалски судија, најпознат по службената должност во текот на ФИФА Светското првенство во 2006 година. Откако ги постигнал сите свои цели во судијата, Елизoндо се повлекол во пресрет на натпреварот на 10 декември помеѓу Бока Јуниорс и Ланус, 3 години пред задолжителното пензионирање.

Кариера[уреди | уреди извор]

Елизондо (прв од лево) со претседателот Нестор Кирхнер во 2007 година.

Елизондо ги завршил студиите за физичко образование и започнал да суди, откако го завршил курсот АФА. Неговото деби во аргентинската прва лига било во натпреварот Депортиво Еспањол против Белграно де Кордоба во 1992 година. Тој бил прогласен за меѓународен судија во 1994 година, а првиот меѓународен натпревар го судел на 9 октомври 1996 година помеѓу Еквадор и Колумбија за квалификациите за Светското првенство во 1998 година.

Меѓу неколкуте меѓународни натпревари во кои учествувал се Копа Америка од 1997 и 1999 година), Светското првенство У-17 од 1997 и 2005 година, Светското младинско првенство У-20 од 2003 и 2005 година, Олимписките игри од 2004 година и Светско првенство на ФИФА Светското првенство од 2000 година. Во последниот, тој му покажал црвен картон на Дејвид Бекам во нерешениот резултат меѓу Манчестер Јунајтед и Некакса.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BBC news - "Beckham off in Man Utd epic". Константирано на 19 февруари 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]