Оранинбаум (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оранинбаум
Место во Оранинбаум-Верлиц
Дворец Оранинбаум
Дворец Оранинбаум
Грб на Оранинбаум
Оранинбаум (Германија) is located in Германија
Оранинбаум (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Оранинбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 32 км2
Надм. височина 64 м
Население 3.280  (31 декември 2009)
 - Густина 103 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785
Повик. бр. 034904
Портал www.oranienbaum.de
Координати 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° N; 12.40694° E / 51.79917; 12.40694Координати: 51°47′57″N 12°24′25″E / 51.79917° N; 12.40694° E / 51.79917; 12.40694

Оранинбаум (германски: Oranienbaum) — поранешен град и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Оранинбаум-Верлиц. Се наоѓа јужно од реката Елба, источно од Десау.

Историја[уреди | уреди извор]

Поранешната населба Nischwitz (Нишвиц) била преименувана во 1673 по грофицата Хенриета Катерина од Насау, дел од династијата Оранје-Насау (холандски: Oranje-Nassau) и принцеза на принцот Јохан Георг II од Анхалт-Десау. Од 1683, таа го градела дворецот Оранинбаум, според плановите на холандскиот архитект Корнелис Рикверт. Денес, парковите се вклучени во градинарското кралство Десау-Верлиц, светско културно наследство на УНЕСКО од 2000.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Протестантска црква
  • Дворец Оранинбаум, парк и кинеска градина со пагода
  • Барокна парохиска црква, изградена во 1712
  • Монументална патека со 29 станици
  • Историски плоштад
  • Холандски архитектонски стил од 19. век

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]