Оралиште (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Оралиште
Оралиште се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Оралиште
Оралиште
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°32′09″ СГШ 20°41′37″ ИГД / 
Основни податоци
Име Оралиште
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Оралиште е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна некропола. Во 1950 година, при изградбата на камбанаријата и водоводот во дворот на црквата Св. Ѓорѓи биле откриени гробови градени од камени плочи -тип циста, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069