Општ договор за царини и трговија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Општ договор за царини и трговија (скратено ОДЦТ) функционира како темел на трговскиот систем на Светската трговска организација и останува во сила, иако договорот од 1995 содржи обновена верзија со цел да ја замени оригиналната од 1947.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Игор Јанев, UN and the international financial and economic organizations, publ. Institute of Political Studies, Belgrade, 2004.